Kesihatan

Keracunan Dadah: Ini adalah Gejala dan Cara Mengatasinya

Keracunan dadah adalah keadaan yang disebabkan oleh kesalahan penggunaan ubat-ubatan, dos berlebihan dan kesalahan menggabungkan ubat. Gejala dan cara menangani keracunan dadah boleh berbeza bergantung pada jenis ubat yang dimakan.

Keracunan dadah biasanya berlaku pada pesakit yang mengambil lebih dari satu jenis ubat sehingga mereka mengalami kesan interaksi ubat, pada pesakit tua, anak-anak, atau orang yang mengalami masalah mental. Keracunan dadah juga boleh berlaku jika seseorang mengambil ubat dengan minuman atau makanan yang dapat menjadikan ubat itu menjadi sebatian toksik, seperti alkohol.

Di samping itu, sesetengah orang mungkin lebih sensitif terhadap bahan-bahan tertentu dalam ubat-ubatan, sehingga dos biasa boleh menyebabkan keracunan.

Gejala Keracunan Dadah

Gejala keracunan ubat boleh berbeza-beza, bergantung pada jenis dan dos ubat yang dimakan, serta keadaan kesihatan seseorang ketika mengambil ubat tersebut. Gejala keracunan ubat juga sering menjadi kesan sampingan ubat, tetapi dengan tahap keparahan yang lebih tinggi.

Beberapa gejala biasa yang boleh muncul pada seseorang yang mengalami keracunan dadah adalah seperti berikut:

  • Gangguan pencernaan, seperti mual, muntah atau muntah darah, sakit perut, cirit-birit, dan pendarahan di saluran gastrousus.
  • Sakit dada.
  • Denyutan jantung lebih cepat (berdebar-debar dada).
  • Kesukaran bernafas atau sesak nafas.
  • Pening atau sakit kepala.
  • Kejang.
  • Kesedaran menurun, malah koma.
  • Kulit atau bibir kebiruan.
  • Kehilangan keseimbangan.
  • Kekeliruan atau kegelisahan.
  • halusinasi.

Seperti yang dinyatakan sebelumnya, gejala keracunan dadah boleh berbeza, sesuai dengan jenis ubat yang menyebabkan keracunan. Sebagai contoh, seseorang yang diracuni oleh ubat opioid akan mengalami gejala dan tanda-tanda klinikal seperti murid yang menyempit, pernafasan yang perlahan, kelemahan, mual, muntah, perubahan kadar jantung, dan kurang berjaga-jaga.

Walaupun keracunan parasetamol dapat menyebabkan gejala mengantuk, sawan, sakit perut, mual, muntah, kerosakan hati, hingga koma. Overdosis parasetamol sangat berbahaya, dan biasanya muncul hanya tiga hari selepas ubat itu diambil.

Pertolongan Cemas untuk Keracunan Dadah

Sekiranya seseorang mengalami keracunan dadah, segera panggil ambulans atau bawa dia ke hospital terdekat, sehingga dia dapat dirawat secepat mungkin. Sementara menunggu bantuan perubatan tiba, perkara yang boleh anda lakukan adalah:

  • Periksa nadi, corak pernafasan, dan saluran pernafasan. Lakukan resusitasi kardiopulmonari atau CPR, iaitu memberi pernafasan buatan dan tekanan dada, jika pesakit tidak bertindak balas ketika dipanggil, tidak bernafas, tidak mendengar degupan jantung, dan tidak merasakan nadi.
  • Jangan biarkan atau memberitahu pesakit untuk muntah, kecuali jika kakitangan perubatan menasihatinya.
  • Sekiranya pesakit muntah sendiri, segera bungkus tangan anda dengan kain, kemudian bersihkan saluran udara (tekak dan mulut) orang itu dari muntah.
  • Sebelum paramedik datang, baringkan badan pesakit ke kiri, dan buat pesakit berada dalam kedudukan yang cukup selesa.
  • Jangan berikan pesakit makanan atau minuman yang dianggap meneutralkan racun, seperti cuka, susu, atau jus lemon.
  • Sekiranya orang itu tidak sedarkan diri, jangan berikan atau masukkan apa-apa ke dalam mulutnya.

Penting bagi anda untuk memperhatikan cara menangani keracunan dadah atau berlebihan dan mengelakkan beberapa perkara yang dilarang di atas, agar tidak memburukkan lagi keadaan orang yang mengalami keracunan dadah.

Setelah bantuan perubatan tiba, jelaskan kepada doktor atau pegawai perubatan, mengenai ubat-ubatan yang diambil dan gejala yang timbul setelah pesakit diracun.

Penanganan keracunan dadah perlu dilakukan oleh doktor di hospital. Pesakit dengan keracunan dadah sering memerlukan rawatan di hospital, sehingga keadaan mereka dapat dipantau secara berterusan.

Sekiranya anda tidak sengaja mengambil salah atau mengambil terlalu banyak ubat anda, dan anda bimbang akan diracun, jangan tunggu gejala muncul. Segera pergi ke jabatan kecemasan di hospital terdekat untuk mendapatkan bantuan.